Stomatologia psów i kotów

Stomatologia weterynaryjna

Weterynarz stomatolog dla psów i kotów

Profilaktyka i leczenie stomatologiczne zwierząt - Warszawa

dentysta-dla-psowStomatologia to w świecie psów i kotów głównie walka z osadzającą się płytką bakteryjną, która z czasem może się przekształcić w kamień nazębny. W dział stomatologii wchodzą profilaktyka stomatologiczna, a w przypadku kiedy okazuje się ona niewystarczająca – zabiegi stomatologiczne profilaktyczne, diagnostyka i konieczne leczenie chirurgiczne oraz zachowawcze.

Problemy z uzębieniem u zwierząt związane są między innym z niewłaściwą dietą – naszym czworonogom brakuje bowiem naturalnych elementów, dzięki którym mogą ścierać szkliwo zębów. To nie tylko kości, ale także fragmenty roślin. Domowa karma, nawet najlepszej jakości nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom.

Usunięcie, czyli ekstrakcja zębów wymaga jednak zmiany diety, tak aby dostosować ją do możliwości pupila. Również i te zalecenia są elementem pełnego leczenia w naszej klinice, dlatego pozostawiając u nas swojego pupila, właściciel ma pewność, że zostanie on odpowiednio zaopiekowany. Pomoc weterynaryjna to bowiem nie tylko sam zabieg, ale też i opieka pozabiegowa oraz pełna diagnostyka – bezpieczeństwo, komfort i życie zwierzaka są dla nas najważniejsze.

Stomatologia weterynaryjna

W naszej przychodni wykonujemy zabieg stomatologiczny profilaktyczny nazywany także higienizacją jamy ustnej. Zwierzę w tym celu zawsze poddawane jest narkozie, bo choć zabieg ten jest bezbolesny, to aparatura używana do tego zabiegu wydaje nieprzyjemny dźwięk, który dla naszego pupila jest przerażający i trudny do zniesienia. Zabieg polega na ultradźwiękowym usunięciu osadów i kamienia nazębnego oraz polerowaniu zębów. Procedura ta połączona jest z wykonaniem badania jamy ustnej oraz diagnostyką RTG – niemożliwą do wykonania u pacjenta przytomnego.

Weterynarz stomatolog – usługi, które poprawią komfort życia twojego zwierzaka

Skaling – bo tak nazywamy usuwanie kamienia nazębnego – polega na wykorzystaniu zjawiska kawitacji wywołanej ultradźwiękami, które odrywają z powierzchni zęba fragmenty nagromadzonych osadów bez użycia siły fizycznej. Niestety nawet przy tej metodzie na szkliwie powstają mikrouszkodzenia, dlatego ważne jest, aby na końcu zabiegu zęby zostały wypolerowane. Wykonanie tej procedury jest możliwe dzięki wykorzystaniu silnika wolnoobrotowego z gumową nakładką polerską oraz specjalnej pasty. Po zabiegu z użyciem takiego sprzętu powierzchnia zębów jest gładka, a to z kolei znacznie spowalnia ponowne odkładanie płytki nazębnej.

Komfort życia twojego pupila znacznie się poprawia, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia apetytu i większej radości. Również i ty odczujesz ulgę podczas codziennych czułości, bowiem to problemy z uzębieniem są najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który dobiega z jamy ustnej zwierzaka.

Stomatologia weterynaryjna – w trosce o dobro naszych pacjentów

stomatologia weterynaryjnaCzas trwania całego zabiegu stomatologicznego, zależy od stanu zębów naszego pacjenta i może trwać od kilkudziesięciu minut (kiedy problem dotyczy tylko odłożonej niewielkiej ilości kamienia), do nawet trzech godzin (w przypadku wykonywania wielokrotnych ekstrakcji).

Wykonanie opisanych wyżej procedur, możliwe jest dzięki wyposażeniu gabinetu stomatologicznego naszej przychodni w specjalistyczny sprzęt, w tym stomatologiczny i lampę polimeryzacyjną oraz radiografię cyfrową ze stomatologicznym aparatem RTG.

Problemy z uzębieniem u naszych czworonogów mogą objawiać się nie tylko charakterystycznym żółtym nalotem, ale przede wszystkim zmniejszonym apetytem, nieprzyjemnym zapachem, ale też i apatycznością zwierzaka.

U zwierząt, które mierzą się z bólem zębów i dziąseł może dojść nawet do poważniejszych problemów zdrowotnych, co związane jest z brakiem dostarczenia właściwej kaloryczności pokarmu, jak i wartości odżywczych.

Dentysta dla kotów i dentysta dla psów – profesjonalna diagnostyka

dentysta-dla-kotowNa podstawie informacji uzyskanych ze zdjęć RTG oraz badania klinicznego podjąć można decyzję dotyczącą dalszego leczenia jamy ustnej. Często konieczne jest usuwanie zębów (ekstrakcje), ponieważ osadzająca się płytka bakteryjna powoduje zapalenie przyzębia, czyli tkanek utrzymujących ząb w zębodole.

Stopień zapalenia przyzębia, oceniany na podstawie zdjęć rentgenowskich, determinuje dalsze postępowanie i kwalifikację do ekstrakcji. Podczas badania możemy także stwierdzić złamania zębów wskutek urazu lub gryzienia twardych przedmiotów; jeśli wykryjemy to we wczesnej fazie i nie ma zmian wokół wierzchołka zęba (końca korzeni) wówczas mamy możliwość zastosowania leczenia zachowawczego polegającego na zamknięciu ubytku żywicą (tzw. dental bonding).

W przypadku stwierdzenia – rzadkich u psów - zmian próchniczych, leczymy je zachowawczo przez wykonanie światłoutwardzalnego wypełnienia. U kotów za pomocą RTG wykrywamy często zmiany resorpcyjne zębów – w początkowej fazie choroby są to niewidoczne gołym okiem ubytki szkliwa i zębiny oraz jej odwapnienie. Choroba ta u kotów szybko postępuje, powodując często samoistne łamanie się zębów.