Chirurgia laserowa u psów i kotów

Chirurgia laserowa u psów i kotów

Zapraszamy wszystkich czworonożnych pacjentów

Chirurgia laserowa u psów i kotów

Laser jest źródłem światła, o długości fali 10 600 nm i jest niewidzialny dla oka ludzkiego. Światło emitowane przez laser występuje w postaci  wąskiej wiązki promieniowania. Dzięki niej możliwe jest skupienie ogromnej mocy, na stosunkowo małej powierzchni, co powoduje jonizację I odparowanie tkanek. Laser najlepiej sprawdza się przy zabiegach na tkankach o dużej zawartości wody. Laser chirurgiczny CO2 używany w naszej klinice, wykorzystujemy do cięcia i koagulacji tkanek poprzez ich waporyzację .

Zaletą używania lasera w chirurgii jest  koagulacja drobnych naczyń skórnych oraz receptorów bólu przez co bolesność I obrzęk w miejscu działania lasera są minimalne – zdecydowanie mniejsze, niż przy użyciu skalpela. Znacząco skraca to okres rekonwalescencji po zabiegu. Laser koaguluje drobne naczynia krwionośne, przez co widoczność w operowanym miejscu jest dużo lepsza.oraz zmniejsza czas zabiegu, co przemawia za większym bezpieczeństwem dla pacjenta Warto też wspomnieć, że wysoka temperatura w miejscu użycia lasera, zdecydowanie ogranicza aktywność bakteryjną I zmniejsza ryzyko powikłań przy gojeniu.

Laser może zastąpić skalpel przy praktycznie wszystkich zabiegach chirurgicznych.

Lasera szczególnie często I chętnie używamy do zabiegów u zwierząt brachycefalicznych , zwłaszcza do korekcji skrzydełek nosa oraz przerostu podniebienia miękkiego.
Laser CO2 świetnie sprawdzi się przy usuwaniu wszelkich zmian skórnych, także tych, które są rozdrapane , uszkodzone, powikłane bakteryjnie. Zdecydowanie warto korzystać z lasera w trakcie zabiegów w obrębie jamy ustnej oraz nosowej (usuwanie zmian nowotworowych, w jamie ustnej, rozrostów zapalnych dziąseł, a także korekcja przerostu podniebienia) – obszary te są bardzo silnie ukrwione. Laser świetnie się sprawdza w zabiegach onkologicznych dlatego, że usuwanie zmian nowotworowych za jego pomoca przyspiesza znacząco czas wykonania zabiegu, a wspomniana już koagulacja drobnych naczyń krwionośnych I limfatycznych, zwiększa pole widzenia.