Okulistyka weterynaryjna Warszawa

Lekarz okulista w klinice weterynaryjnej

Choroby oczu, podobnie jak ludzi dotykają także nasze zwierzęta domowe. Wysokie ciśnienie oka może prowadzić do rozwoju jaskry, a podeszły wiek być z kolei powodem typowej zaćmy. Oprócz klasycznych chorób, które towarzyszą także i nam, zwierzęta są mocniej narażone na działanie bakterii, które mogą prowadzić do uszkodzenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. Właśnie dlatego założyliśmy klinikę okulistyczną dla zwierząt, by pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom cieszyć się pięknem otaczającego nas świata.

Okulistyka dla zwierząt – krok po zdrowie

Okulistyka dla kotów i okulistyka dla psów są do siebie bardzo zbliżone, acz znając specyfikę budowy obu zwierząt (w tym i różnych ras) jesteśmy w stanie znacznie szybciej zdiagnozować chorobę i zalecić właściwe leczenie, które może uratować wzrok naszego domowego pupila, lub przejść przez chorobę z jedynie z lekkim ubytkiem.

Do każdego przypadku nasi koci i psi okuliści podchodzą indywidualnie i starają się dobrać jak najlepsze leczenie, zdając sobie sprawę, że każde zwierzę domowe jest członkiem rodziny.

 

Klinika okulistyczna dla zwierząt – diagnostyka

Nasi okuliści w Warszawie zajmują się pełną diagnostyką, wykonując wcześniej kompleksowego badanie okulistyczne zwierząt z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu, jak

  • lampa szczelinowa– ocena struktur przedniego odcinka oka i jego aparatu ochronnego,
  • oftalmoskopy– ocena tarczy nerwu wzrokowego, siatkówki,
  • tonometr TonoPen– pomiar ciśnienia śródgałkowego
  • gonioskop– badanie kąta tęczówkowo-rogówkowego.

 

Okulistyka dla zwierząt – leczenie

Nie pozostawiamy naszych czworonożnych pacjentów jedynie z diagnozą, dlatego w naszej klinice okulistycznej dla zwierząt zajmujemy się także leczeniem farmakologicznym schorzeń oczu, czyli między innymi:

  • trudno gojącymi się wrzodami rogówki;
  • zespołem suchego oka;
  • zapaleniem rogówki;
  • jaskrą;
  • zapaleniem błony naczyniowej.

Przeprowadzamy również okulistyczne zabiegi chirurgiczne. Nasza sala operacyjna wyposażona jest w mikroskop operacyjny i narzędzia mikrochirurgiczne.

Koci i psi okulista – kiedy nas odwiedzić?

Choroby oczu u psów i u kotów postępują bardzo szybko, co związane jest z ich specyficzną budową. Dlatego też, tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia już w momencie pojawienia się pierwszych objawów.

Podstawowe objawy choroby oczu zwierząt:

  • nadmierna ilość wypływu z worka spojówkowego (np. łzy, ropa, śluz) utrzymująca się dłużej niż 2-3 dni;
  • zwierzę bardzo stara się drapać lub wycierać oczy;
  • zwierzę mruży lub zamyka oczy;
  • źrenice są szeroko rozwarte i nie reagują na światło;
  • spojówki są mocno zaczerwienione.

Po zauważeniu takich objawów zalecamy natychmiastowy kontakt z lekarzem weterynarii w celu objęcia czworonożnego przyjaciela fachową opieką.

lek. wet. Anna Kalinowska

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w 2011 roku. Od trzeciego roku studiów rozpoczęła dodatkową edukację okulistyczną pod okiem prof. Ireneusza Balickiego. Ukończyła dwie części prestiżowego szkolenia: Advanced European Course of Veterinary Ophthalmology, organizowanego przez Uniwersytet w Luksemburgu pod okiem prof. Petera Bedforda. Odbyła staż okulistyczny w Rowe Referrals Eye Clinic w Bristolu, a także pracowała w lecznicy Alphavet w Newport. W 2020 roku ukończyła kurs organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Okulistów Weterynaryjnych- The ACVO Basic Science Course - UC Davis. Jest członkiem Wschodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Okulistyki Weterynaryjnej (EESVO). Prowadzi okulistyczny profil na Facebooku- Zwierzęca Opieka Okulistyczna.